dziś jest: piątek, 05.04.2019r.   imieniny:

Reakcja zwierzyny na strzał

Myśliwym znany jest fakt, że zwierzyna trafiona przez pocisk zwykła zaznaczać to w określony sposób. Dzięki temu, na podstawie odruchów i zachowania się zwierzyny po strzale, możemy ocenić, czy był on celny oraz w jakie miejsce ugodził. Kilka najbardziej typowych sposobów zaznaczania strzału przez zwierzynę przedstawiają rysunki 1 i 2.

 

 

 

Rys.1. Zaznaczenie strzału przez jelenia a-po strzale komorowym,

b- po strzale na miękkie, c- po strzale na nerki.

 

 

Rys.2. Zaznaczenie strzału przez sarnę a- po strzale komorowym,

b- po strzale na miękkie, c- po strzale na łopatkę lub przednie cewki,

d-po strzale na miękkie.

 

Przed wyruszeniem na grubego zwierza dobrze jest zapoznać się z budową anatomiczną głównych gatunków zwierzyny grubej. Mając bowiem utrwalone w pamięci położenie najważniejszych narządów wewnętrznych i ukształtowanie kośćca jelenia , sarny lub dzika, łatwiej jest wybrać odpowiednie miejsce, gdzie należy umieścić pocisk. N rysunkach 3,4 i 5 przedstawione są sylwetki trzech najpospolitszych u nas gatunków zwierzyny grubej. Zaznaczono na nich te miejsca, które rażone przez pocisk wywołują różny odruch u danego osobnika.

 

 

 


Rys.3. Sylwetka jelenia z zaznaczeniem miejsc, gdzie możliwe jest trafienie pocisku. a- strzał w kręgosłup, b-strzał na wysoką komorę (płuca) c-strzał na niską komorę (serce), d-strzał na spóźnioną komorę (wątroba) e- strzał na puste, f- strzał na miękkie, g- strzał przez nerki, h-strzał w badyl, i- strzał przez mięśnie (postrzał), j- strzał w tchawicę lub przełyk, k- strzał w poroże, l-strzał w szczękę lub żuchwę .

 

 

 

Rys.4 Sylwetka sarny z zaznaczeniem miejsc, gdzie możliwe jest trafienie pocisku a- strzał w kręgosłup, b-strzał w szczękę lub żuchwę, c-strzał na wysoką komorę (płuca), d-strzał na niską komorę (serce), e-strzał na spóźnioną komorę (wątroba), f-strzał na puste, g- strzał na miękkie, h- strzał przez nerki, i- strzał w cewkę, j- postrzał przez mięśnie, k-strzał przez tchawicę lub przełyk, l- strzał w poroże.

 

 

 

Rys.5.Sylwetka dzika z zaznaczeniem miejsc, gdzie możliwe jest trafienie pocisku, a- strzał w kręgosłup, b- strzał w gwizd, szczękę lub żuchwę, c- strzał na wysoką komorę (płuca), d- strzał na niską komorę (serce), e- strzał na spóźnioną komorę (wątroba), f- strzał na puste, g-strzał na miękkie, h- strzał przez nerki, i- strzał w bieg, j- strzał przez mięśnie, k- strzał w łeb.

 

 

Unikalne wejścia: 428440
Odsłoniętych podstron: 971040
2011 © Koło Łowieckie nr 17 Słonka  ::  All rights reserved.
Projektowanie i tworzenie stron www
Ważne: Użytkowanie serwisu www oznacza zgodę na wykorzystywanie plików "Cookies". Szczegółowe informacje w Polityka plików "Cookies".